19 Tem 2018 Perşembe

rskk tuplerRefik Saydam Ulusal Tip Kültür Koleksiyonu hakkındaki düşüncelerinizi ve önerilerinizi bizimle paylaşmanız koleksiyonumuz için çok büyük önem taşımaktadır. Anket Formu'nu indirmek için tıklayınız veya formu ilgili Laboratuvardan temin edebilirsiniz. Anketi doldurduktan sonra sol tarafta yazan mail adreslerine göndermenizi rica ederiz.

 

Tarihçe
Türk Tipi Ulusal Kültür Koleksiyonu Laboratuvarı olarak, ülkemizde kurulan en eski suş koleksiyonudur. Kurulmasına 1951 yılında karar verilmiştir. 1954 yılında Diagnostik Servisi adı altında aktif olarak çalışmalarına başlamıştır. Daha sonra Suş Koleksiyon Laboratuvarı olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

 

rskk cekmece1984 yılına kadar Aşı Müdürlüğüne bağlı iken, 1985 yılında Salgın Hastalıklar Araştırma Müdürlüğü'ne geçmiştir.
2012 Mart tarihinden itibaren THSK MRLDB bünyesinde, "Ulusal Tip Refik Saydam Kültür Koleksiyonu Laboratuvarı" olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
Ülkemizde  9 adet kültür koleksiyonu bulunmaktadır. Aktif olarak çalışan tek koleksiyon RSKK dır. Kültür koleksiyonları ülkemizdeki biyolojik çeşitliğiğin kaybolmasını önlediği ve bizden sonraki nesillere aktarılması için çok önemlidir. Ülkemizdeki tüm koleksiyonlar uluslarası kurallar gereği WFCC (Dünya Kültür Koleksiyonu Organizasyonu) ve ECCO (European Culture Collections Organization)’na üyedirler.
RSKK’nun, 24 Haziran 2002’de WFCC (Dünya Kültür Koleksiyonu Organizasyonu) ve 18 Eylül 2003’de  ECCO (European Culture Collections Organization) üyeliği gerçekleşmiş ve çalışmaları resmiyet kazanmıştır.

 

Mevcut Suş Sayısı
Kültür Koleksiyonumuzda; 1234'ü bakteri, 66'si maya ve mantar olmak üzere toplam; 1302 adet suş Liyofilize halde bulunmaktadır. Ayrıca Koleksiyonumuzda 2 Adet Parazit suşu mevcuttur.

 

Suş Saklama Metodurskk suslar
Liyofilizasyon (freeze-drying) yöntemi kullanılmaktadır. Liyofilize edilen suşlar, +4°C'de soğuk odada, karanlık ve nemden uzak bir şekilde saklanmaktadır.

 

Suş Temini İçin Gerekli Olan Belgeler
Suş talep eden kişinin aşağıdaki belgelerle birlikte Refik Saydam Ulusal Tip Kültür Koleksiyonu Laboratuvarına başvurmaları gerekmektedir.

 

  1. Suş isteminde bulunan kurum antetli kağıdına; istenilen suşların açık isimleri, ne amaçla kullanılacağı, kimin tarafından ve nerede çalışılıcağı, suşun çalışıldığı konuyu ve/veya araştırma planını içeren bir dilekçe,
  2. Suşu çalışacak kişinin Mikrobiyoloji Laboratuvarı alanındaki deneyimini anlatan bir yazı(bazı suşlar için özel),
  3. Ulusal Tip Kültür Koleksiyonu Suş İstek Formu (F60/MRLDB) Form siteden form (doc) Download edilebilir veya ilgili Laboratuvardan temin edilebilir.
  4. Suşun çalışılacağı laboratuvar koşullarını belirlemeye yönelik olarak Suşun Çalışıldığı Laboratuvar Koşulları Bilgi Formu (F66/MRLDB.04/00)Form siteden form (doc) Download edilebilir veya ilgili Laboratuvardan temin edilebilir.
  5. THSK veznesi ödendi makbuzu veya Satış Hizmetleri başlığı altında belirtilen banka hesabına yatırıldığını gösterir banka dekontu.
  6. Suşlar herhangi bir aracı kurum ya da kuruluş olmaksızın 1.(birinci) kullanıcının adresine doğrudan kurumumuz tarafından kargo ile ödemeli olarak gönderilmektedir yada elden teslim edilmektedir.
  7. Suşlar suşu çalışacak kişi dışında 3.(üçüncü) kullanıcılara teslim edilmemektedir.

 rskk tupleme

Başvuru
Yukarıda belirtilen ilk dört belgenin elden laboratuvara teslim edilmesi veya faks ile gönderilmesi yolu ile olabilmektedir. Bu belgeler incelenerek ön değerlendirme yapılmaktadır. RSKK Laboratuvarından teyit alındıktan sonra ödeme yapılacaktır.

 

Suş Taşınması
Talep edilen suşlar 2005 yılından itibaren ödemeli olarak Kargo ile Döner Sermaye İşletme Birimi Satış ve Müşteri İlişkileri Servisi Tarafından gönderilmektedir. Böyle bir talebin RSKK laboratuarına bildirilmesi gerekmektedir. Kargo ile gönderilebilmesi için Mikrobiyolojik Taşıma Kabı Ücreti ödenmesi gerekmektedir.


***** Fiyatlar için tıklayınız ..... >>>>

 

Not: Çalışmaya aldığınız Suş ile ilgili bir problem olduğu zaman Çalışmaya Aldığınız Liyofilize Suş ile ilgili Bilgi Formunu (F63/MRLDB.04/00) doldurup (Form siteden form (doc) Download edilebilir veya ilgili Laboratuvardan temin edilebilir) e-mail ile gönderdiğiniz takdirde değerlendirilecektir.

 

Satış Hizmetleri:
Döner Sermaye Yönetimi Daire Başkanlığı
Satış ve Müşteri İlişkileri Servisi

 

Telefon: 0312 565 50 81


Banka Adı:
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu adına, Halk Bankası Mithatpaşa Şubesi
IBAN: TR 26 000 120 093 96 0000 5 0000 46